Jakie gwoździe wybrać i jak je wbijać?

jakie-gwozdzie-wybrac

Jakie gwoździe wybrać i jak je wbijać?

Jeżeli planujesz budowę własnego domu, to prędzej czy później staniesz przed wyborem odpowiednich materiałów budowlanych, maszyn oraz funkcjonalnych elektronarzędzi. Jednymi z najpotrzebniejszych produktów na budowie są gwoździe.

Wielu osobom może się to wydać oczywiste, ponieważ wystarczy pojechać do sklepu budowlanego i zakupić kilka różnych rodzajów gwoździ. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wybór akcesoriów budowlanych jest bardzo ważny, ponieważ od tego zależy powodzenie prac. Z tego względu wiele osób zastanawia się, jakie gwoździe na budowę wybrać, aby można było za ich pomocą poprawnie wykonać poszczególne czynności.

Jakie gwoździe do deskowania należy wybrać?

Deskowanie jest jednym z najważniejszych etapów budowy dachu i ma ogromne znaczenie dla jego wytrzymałości oraz solidności. Gwoździe do deskowania, które będą spajać deski z krokwiami, pełnią bardzo ważne funkcje.

Warto przede wszystkim zadbać o to, aby zamówić ich odpowiednią liczbę. Jest to ważne, dlatego że do każdej biegnącej z góry na dół krokwi należy przybić poprzeczne deski, używając do tego od dwóch do trzech gwoździ.

Na jednym metrze krokwi mieści się od 6 do 8 desek, które przymocowane są co najmniej dwunastoma lub piętnastoma gwoździami. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, jakie gwoździe do deskowania zamówić, to odpowiedź brzmi: takie, które zanurzą się w deskach mocujących na głębokość minimum 5 cm.

Jakie gwoździe do łat i kontrłat będą najlepsze?

Do łatowania dachu należy zastosować odpowiedniej jakości materiały budowlane oraz specjalne łączenia. Bardzo często wśród inwestorów pojawia się pytanie, jakie gwoździe do łat i kontrłat należy wybrać.

Gwoździe muszą być idealnie dopasowane do łat i najlepiej jest zamówić produkty wyprodukowane z ocynkowanej stali odpornej na korozję i wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz zewnętrznych. Bardzo ważna jest również długość gwoździa, ponieważ musi on mieć takie rozmiary, które zapewnią optymalny stosunek łat do kontrłat oraz odpowiednio głębokie osadzenie w krokwiach.

Zatem do przybijania łaty i kontrłaty najlepiej jest użyć gwoździ ocynkowanych posiadających długość od 90 do 100 mm. Łaty muszą być przybijane w ten sposób, aby odpowiednio były zamocowane nie tylko do kontrłat, ale również do samej krokwi. Cała konstrukcja natomiast powinna być tak wykonana, żeby można było się po niej bezpiecznie poruszać.

Jak wbijać gwoździe do łat, kontrłat czy deskowania?

Żeby wykonać trwały i solidny dach, należy położyć konstrukcję nośną oraz pokrycie. Pierwszą część dachu zazwyczaj wykonuje się z belek drewnianych, które dodatkowo wzmocnione są żelbetonem oraz konstrukcjami stalowymi.

Wykonanie wytrzymałego i stabilnego pokrycia dachowego uzależnione jest od wielu różnych czynników, które są bardzo istotne dla całego procesu. Dlatego samo drewno na więźbę dachową musi być suche oraz impregnowane ciśnieniowo.

Nie można również zapomnieć o tym, że na prawidłowy montaż wpływają nie tylko materiały bazowe, ale także wszelkie mniejsze elementy, czyli np. gwoździe. Kiedy deski, krokwie, łaty i kontrłaty zostaną już ze sobą odpowiednio zbite, unikniesz wykrzywienia drewna, dzięki czemu zyskasz gwarancję solidnej konstrukcji dachowej.

Żeby jednak można było to wszystko osiągnąć, trzeba zastosować wysokiej jakości gwoździe, wystarczy wbić 2 lub 3 w jedną deskę.

Jakie gwoździe wybrać na budowę do więźby dachowej lub krokwi?

Żeby odpowiednio połączyć więźbę dachową, stosuje się podstawowe elementy, takie jak złącza ciesielskie oraz gwoździe krokwiowe lub specjalne wkręty ciesielskie. Najstarszą metodą są gwoździe krokwiowe, które można bardzo szybko zamocować. Tego typu akcesoria umożliwiają odpowiednie dociągnięcie skręcanych elementów.

Jeżeli chodzi o gwoździe do krokwi, to najpopularniejszym rozwiązaniem są specjalnie wyprodukowane do tego celu gwoździe krokwiowe. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością, a dodatkowo zapewniają solidne podparcie dla całego dachu.

Wysokiej jakości akcesoria budowlane, w tym także gwoździe, znajdziesz w naszym sklepie. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *