Grabienie liści – kiedy to robić?

grabienie lisci

Grabienie liści – kiedy to robić?

Grabienie liści w ogrodzie to z pozoru błahostka. Jednak szkół na temat grabienia liści jest wiele, a przeoczenie dobrego momentu na tę czynność może być naprawdę opłakane w skutkach. Z tego powodu warto przygotować się do grabienia liści wcześniej, zwłaszcza jeśli jesteście początkującymi ogrodnikami bez doświadczenia.

Dlaczego należy grabić liście?

To pytanie może być kluczem do zrozumienia, jak ważne jest grabienie liści w ogrodzie na czas. Zalegające liście, które zostają w ogrodzie na zimę, zaczynają gnić i często pojawia się na nich pleśń. Dla trawy, którą przecież chcemy uchować do następnej wiosny, jest to niekorzystne i może spowodować liczne choroby.

Grabienie liści w ogrodzie nie powinno dotyczyć rabat bylinowych. Rozkładające się tam liście są świetną pożywką dla mikroorganizmów użyźniających glebę. Poza tym liście na rabatach stanowią doskonałą warstwę izolacyjną dla roślin wrażliwych na niskie temperatury. Jednak, aby zostawić liście pomiędzy rabatami. muszą to być liście opadłe ze zdrowych roślin. Pozostawienie części opadłych liści to kompromis pomiędzy tradycyjnym podejściem do pielęgnacji ogrodu a podejściem ekologicznym, w którym pielęgnacja ogrodu jest mocno ograniczona na rzecz naturalnie przebiegających cyklów przyrody. Ekologiczne rozwiązania są zdrowe dla planety, ale niekoniecznie służą estetyce ogrodu.

Kiedy grabić liście?

Liście grabimy w okresie przedzimowym. Wtedy, gdy jeszcze nie pojawiły się ujemne temperatury, ale wszystkie albo chociaż większość liści już opadła. Jeśli mowa o grabieniu liści z trawnika, najlepiej robić to na bieżąco, bo mokre liście stają się śliskie i mogą być niebezpieczne dla przechodniów i rowerzystów.

Zbieranie opadłych liści dotyczy nie tylko podłoża. Liście opadające na iglaki trzeba regularnie ściągać, pozostawione powodują zżółknienie igieł. Opadające liście na rośliny wiecznie zielone utrudniają im dostęp do świata, którego nadal potrzebują w porze zimowej.

Zebrane liście można spożytkować do ocieplania roślin wrażliwych na zmiany temperatury, kompostować we własnym kompoście, lub oddać do miejskiego kompostu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wtedy liście pakujemy w zielone worki, przeznaczone do śmieci bio i zostawiamy przy śmietniku.

Jak grabić liście?

Najefektywniej jest grabić liście dwa razy, na ukos. Dzięki temu zbieramy dokładniej wszystkie napotkane liście i inne zalegające śmieci. Efektywne zebranie liści jesienią zaowocuje pięknym trawnikiem wiosną. Grabienie na krzyż to także szybki sposób na oczyszczenie trawnika po zimie. Grabienie liści z trawnika wykonujemy jak najdokładniej, ale o ile to możliwe nie wyrzucamy zebranych liści. Jeśli możesz, zostaw kupkę zagrabionych liści w ustronnym miejscu w ogrodzie. To doskonałe miejsce dla zimujących zwierząt np. jeży. Jeśli na Twoim trawniku zdarza Ci się wypuścić psa, pamiętaj, aby nie dopuścić go do tej pozostawionej kupki liści, właśnie ze względu na zimujące zwierzaki.

Czym grabić liście?

Jeśli chcesz zgrabić liście szybko i skutecznie, musisz używać odpowiednich do wielkości swojego trawnika narzędzi. Do grabienia liści najlepiej nadają się grabie wachlarzowe. Grabie są dostępne w różnym kształcie i wymiarze. Dobierz odpowiednie do szerokości ścieżek w swoim ogródku oraz do ogólnej powierzchni ogrodu. Grabienie to ciężka, fizyczna praca, więc warto ja sobie jak najbardziej ułatwić. Grabie powinny być wykonane z solidnego, ale elastycznego materiału, powinny być stabilne i zagrabiać większość napotkanych rzeczy. Warto robić zamówienia w sklepach ogrodniczych charakteryzujących się produktami wysokiej jakości i różnorodnym asortymentem. To świetny sposób na zaoszczędzenie czasu na zakupach. Nie trzeba też organizować specjalnej wyprawy do sklepu. Możemy zrobić zamówienie z dostawą do domu, co jest bardzo pomocne przy ciężkich i niewymiarowych narzędziach ogrodowych oferuje również miotły, za pomocą których najłatwiej przebiega grabienie liści z utwardzonych ścieżek, podjazdów, ganków czy altanek.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *