Jak zbierać deszczówkę?

beczka na deszczówke

Jak zbierać deszczówkę?

Każdy właściciel ogrodu wie, jak potrzebna jest woda, którą nieustannie wykorzystuje się do podlewania roślin. Szczególnie w miesiącach letnich zieleń potrzebuje ciągłego nawadniania, co w skali roku daje sumę tysięcy litrów wykorzystanej wody. Niektóre ogródki działkowe posiadają specjalne połączenia kanalizacyjne, w których płynie tańsza ciecz ze względu na brak opłat za odprowadzanie, albo jest ona słabiej oczyszczana ze względu na inny rodzaj wykorzystania. Jednak w większości ogrodów dostępna jest jedynie woda, którą używamy każdego dnia we własnym mieszkaniu. Niestety cena metra sześciennego jest dosyć wysoka, szczególnie wtedy, gdy wykorzystujemy ciecz do podlewania roślin. Dlatego warto poszukać alternatywnego źródła czerpania wody, którym jest tzw. deszczówka. Przyczynia się ona do obniżenia rachunków, lecz przede wszystkim wpływa na oszczędzanie wody pitnej. Dodatkowo w miesiącach upalnych, kiedy mogą wystąpić zakazy podlewania nią ogrodów, Ty zawsze będziesz mieć dostęp do deszczówki, która nie podlega żadnym ograniczeniom.

Jak zbierać deszczówkę?

Być może pamiętasz, jak Twoi dziadkowie zbierali deszczówkę, którą później wykorzystywali do różnego rodzaju prac w ogrodzie, a nawet w domu. Mieli oni swoje sposoby na zebranie znacznej ilości wody podczas ulewy. Jak zbierać deszczówkę w dzisiejszych czasach? Na początku trzeba zaznaczyć, że nawet podczas kilkuminutowego deszczu jesteśmy w stanie pozyskać kilkadziesiąt litrów cieczy. Wbrew pozorom jest to bardzo dużo, porównywalnie do ilości wody, jaką zużywa się podczas kąpieli w wannie lub mycia samochodu. Ponadto dobrze zainstalowana konstrukcja do pobierania wody nie potrzebuje ciągłej uwagi działkowicza, ponieważ zbiera ciecz pod naszą nieobecność. Z tego względu ważne jest, by wiedzieć, jak prawidłowo zebrać deszczówkę.

Jak zbierać deszczówkę na działce lub w ogrodzie?

Najważniejsze, aby wykorzystać zbiorniki do przechowywania wody wykonane z bardzo trwałych materiałów. Muszą być one również odporne na działanie warunków atmosferycznych, a więc upały i mróz, ponieważ nie zawsze zimą będziesz mieć możliwość schowania zbiornika do jakiegoś pomieszczenia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w beczkę wykonaną z materiałów sztucznych, ewentualnie z drewna. Nie warto kupować pojemników metalowych, gdyż woda może wchodzić w reakcje chemiczne i następnie przedostawać się do ziemi. Tak samo wygląda sprawa ze specjalnie wybetonowanymi pomieszczeniami na wodę, które często znajdują się pod ziemią. Tutaj oprócz reakcji dodatkowym problemem będzie dbanie o czystość takiego zbiornika. Z kolei jeśli mowa o umiejscowieniu pojemnika, może to być zarówno beczka wkopana w ziemię, jak i ustawiona w zacienionym miejscu. W tym przypadku zbiornik ten będzie stanowił dodatkowy element ozdobny. Jaką wybrać beczkę? Przede wszystkim wytrzymałą i wykonaną z trwałych materiałów. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz beczki z atestem spożywczym, co oznacza, że są to produkty odpowiednie do przechowywania i transportu żywności. Nadają się one również jako beczka na deszczówkę. Dodatkowo posiadamy również zawór do beczki na deszczówkę.

Jak zebrać deszczówkę do beczki?

Jak wspomnieliśmy, beczka wykonana z tworzywa sztucznego będzie jednym z lepszych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że pojemnik ten nie może przepuszczać światła słonecznego, ponieważ powoduje ono rozwój różnego rodzaju glonów i bakterii. Dodatkowo konieczna jest pokrywa. Zabezpiecza ona wodę przed liśćmi, gałązkami czy zwierzętami. Oczywiście podczas naszej obecności w ogrodzie pojemnik nie musi być szczelnie zamknięty, ponieważ spływająca z dachu budynku woda będzie wpływać do środka i w ten sposób zdobędziemy kolejne litry cieczy.

Jak zebrać deszczówkę z rynny? Jest na to bardzo łatwy sposób,  ponieważ nie wymaga przebudowy istniejącej konstrukcji rynien. Wystarczy wywiercić mały otwór, do którego mocujemy specjalny kolektor. Umożliwi on wpłynięcie wody do beczki, a w przypadku jej napełnienia, przekieruje ciecz do odpływu. Oczywiście rurka ta ma zamontowane sitko, które zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia. Jest to szczególnie ważne, kiedy posiadamy beczkę na wodę z zamkniętą pokrywą i nie mamy łatwego dostępu do środka.

Jeśli wiesz już, jak zebrać deszczówkę, musisz jedynie pamiętać, aby zbiornik opróżniać na zimę. Zamarznięta woda może spowodować jego pęknięcie.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *