Jak uprawiać zioła w ogrodzie?

jak uprawiac ziola w ogrodku

Jak uprawiać zioła w ogrodzie?

Zalety posiadania domowego ogródka są nieocenione. Świeże warzywa na śniadanie i aromatyczne zioła dodawane do każdego posiłku, które masz na wyciągnięcie ręki, to z pewnością korzyści, dla których warto wygospodarować odrobinę czasu, by stworzyć swój przydomowy warzywniak.

Najpopularniejszymi roślinami uprawianymi w ogrodach są zioła. Stanowią one nie tylko piękną dekorację działki, ale stają się także wizytówką ogrodu. Trudno przejść obojętnie obok zadbanych rabat wypełnionych aromatycznymi ziołami. Przede wszystkim należy jednak docenić ich walory smakowe oraz właściwości – zioła można wykorzystać do przyprawiania potraw lub sporządzania różnego rodzaju naparów wspomagających układ odpornościowy

Siać czy sadzić?

Choć w sklepach i punktach ogrodniczych dostępne są zarówno gotowe sadzonki ziół, jak i ich ziarenka, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem lub chcesz korzystać z dobrodziejstw ziół w tym samym sezonie, nie warto inwestować w nasionka. Nie masz bowiem stuprocentowej gwarancji, że wyrosną. Najwygodniej zakupić gotowe sadzonki, które znajdziesz w większych marketach.

Kupioną sadzonkę należy najpierw przyzwyczaić do warunków panujących na zewnątrz. W tym celu wydłużaj jej czas pobytu na dworze, zanim wsadzisz ją do doniczki. Jeżeli zaopatrzyłeś się w sadzonkę pochodzącą ze szkółki lub centrum ogrodniczego, możesz pominąć ten krok. Rośliny w takich miejscach są stale hodowane na zewnątrz.

Jak uprawiać zioła w ogrodzie? Należy je zasiać lub zasadzić na wyznaczonej do tego celu grządce lub rabacie kwiatowej. Wybierz takie miejsce, które nie jest za bardzo oddalone od domu, a będziesz mogła cieszyć się aromatem ziół przez cały sezon.

Jak uprawiać zioła – kilka wskazówek

Aby móc cieszyć się długo świeżymi i zielonymi ziołami, warto zapoznać się z kilkoma zasadami ich uprawy.

  • Gleba: bardzo ważne jest, aby podłoże do zasadzenia ziół było żyzne, najlepiej próchniczne, i przepuszczalne. Niektórzy mieszają zwykłą ziemię kwiatową z piaskiem w proporcji 1:2. 
  • Nasłonecznienie: choć większość gatunków ziół to rośliny ciepłolubne, które lubią słoneczne ekspozycje, niektóre z nich, na przykład mięta czy lubczyk, lepiej rosną w lekko zacienionych miejscach.
  • Podlewanie: należy zapoznać się przede wszystkim zasadami podlewania każdej rośliny. Zioła różnią się pod względem ilości wody potrzebnej im do prawidłowego wzrostu: oregano lepiej rośnie na suchym podłożu, podczas gdy mięta i melisa powinny być często podlewane. W okresie suszy podlej obficie wszystkie rodzaje ziół.
  • Sąsiedztwo: jeżeli chcesz cieszyć się bujnym wzrostem ziół, zapoznaj się z informacjami na temat tego, w jakiej kolejności zasadzić rośliny. Niektóre gatunki, m. in. mięta, szałwia oraz oregano silnie się rozkrzewiają, przez co wymagają większej powierzchni. Z tego powodu nie powinny być sadzone w pobliżu ziół takich jak bazylia czy rozmaryn.
  • Cięcie: to często niesłusznie pomijana czynność. Regularnie przycinanie wierzchołków ziół pobudzi ich wzrost, a młode listki staną się smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Krzaczaste zioła po zakończeniu okresie kwitnięcia warto mocno przyciąć.

W naszym sklepie znajdziesz trwałe i wysokiej jakości narzędzia potrzebne do sadzenia oraz hodowli ziół. Posiadamy wszelkie niezbędne akcesoria, m. in. motyki, doniczki, trzonki do narzędzi ogrodniczych i wiele innych, w które warto zaopatrzyć się przy tworzeniu domowego ogródka z ziołami.

Zioła w ogrodzie zimą

Jednym z najpopularniejszych pytań jest to, jak uprawiać zioła w ogrodzie zimą. Na szczęście większość gatunków jest odporna na niskie temperatury. Są jednak zioła takie jak bazylia, które mogą być uprawiane wyłączenie sezonowo, podobnie jak rośliny jednoroczne typu koper czy cząber. Zioła wieloletnie takie jak szałwia, estragon czy tymianek, warto zabezpieczyć przed okresem zimowym delikatnym okryciem, wykonanym na przykład ze słomy. Większość roślin poradzi sobie jednak bez naszej interwencji. Dzięki temu wiosną znowu będziesz cieszyć się ich smakiem i aromatem.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *